Mide Botoksu

Mideye Botilinum toksin (botoks) uygulanması endoskopik olarak midenin belirli bölgelerine Botilinum toksini enjekte edilmesine dayanan ameliyatsız kilo verme yöntemidir. Bu yöntemde mide kaslarının kasılması sınırlandırılarak mide boşalma süresi gecikir ve  iştah kaybı oluşur; bunun sonucunda kilo kaybı sağlanmış olur.

Mide botoksu kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir obezite cerrahisi değildir fakat diyet ve sporla gerektiği gibi kilo veremeyenler için uygun bir yöntemdir.  Sonuç olarak mide botoksunun iştahı azaltıcı etkisi olduğu ve diyete yardımcı olduğu bilinmektedir.

Mide Botoksu uygulaması endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılan bir işlem olup herhangi bir kesi yoktur.Hastalar, işlem esnasında sedasyon ile uyutulur ve işlem ortalama 20 dakika sürer. Uygulama sonrası hastanede veya klinikte yatmak gerekli değildir. sadece 1-2 saatlik müşaide altında kalması yeterlidir.

Mide botoksu uygulaması sonrası yaklaşık 2-3 gün içerisinde Etkilerini göstermeye başlar. iştah da azalma ve acıkma hissi azalır. 2 haftadan sonra kilo verme gözlemlenir. Hedeflenen 10-20 kilo verilir.

Mide Botoksu uygulamasından sonra beslenmeye gerekli özeni göstermek ve özellikle fast food tarzı aşırı yağlı ve karbonhidrat içerikli beslenme düzeninden uzak durmak gereklidir. Mümkün olduğunca sağlıklı beslenme programına bağlı kalınarak maksimum fayda sağlanma hedeflenmelidir.